Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

High School

Home > breadcrumbs: High School >

Working...

Ajax Loading Image

 


Skip image

Story image 1_0
58e50ddeaf116

HHS UIL Academics Wins District and Advances 42 Students to the Regional Contest

Accounting:  1st place-Adam Cuba; 2nd place-Logan Schlegel; 3rd place-William Hoffman; 4th place-Reid Hutchins.
 
Current Issues:  1st place-Logan Schlegel; 2nd place-Adam Cuba; 3rd place-William Hoffman; 4th place-Emily Beaman.
 
Computer Applications:  1st place-Matthew Griffin; 4th place-Tyler Beaman; 5th place-Garron Anderson.
 
Computer Science:  4th place-Jayden Valdez; 5th place-Cody Jenkins.
 
Editorial Writing:  5th place-Zoe Gerk.
 
Feature Writing:  3rd place-Hailey Cating; 6th place-Emily Beaman.
 
Informative Speaking:  1st place-Michaela Yandell; 2nd place-Elysa Donoho; 5th place-Ian Robinson.
 
Lincoln-Douglas Debate:  1st place-Michaela Yandell; 3rd place-Isabelle Revis; 4th place-Garrett Matthews.
 
Literary Criticism:  1st place-Fisher Seigler; 2nd place-Lauren Stancik; 3rd place-Matthew Griffin; 5th place-Chase Medlinger.
 
Mathematics:  4th place-Brendan Toulan; 5th place-William Hoffman.
 
News Writing:  1st place-Emily Beaman; 2nd place-Zoe Gerk.
 
Persuasive Speaking:  1st place-Nolan Richardson; 2nd place-Blaze Scholl; 3rd place-Isabelle Revis.
 
Poetry Interpretation:  1st place-Nolan Richardson; 2nd place-Corbyn Scboee; 3rd place-Daisy Canada.
 
Prose Interpretation:  1st place-MaKenna DeMers; 2nd place-Chase Medlinger; 3rd place-Cody Bowers.
 
Ready Writing:  3rd place-Fisher Seigler; 4th place-Harrison Cating.
 
Science:  5th place-Matthew Griffin.
 
Social Studies:  1st place-Adam Cuba; 2nd place-Logan Schlegel; 3rd place-Bethany DeLuna.
 
Spelling and Vocabulary:  4th place-Caitlin Wilson; 6th place-Brendan Toulan.
 
Accounting:  First Place Team
Current Issues:  First Place Team
Computer Science:  Second Place Team
Journalism:  Second Place Team
Literary Criticism:  First Place Team
Science:  Second Place Team
Social Studies:  First Place Team
Speech:  First Place Team
Spelling and Vocabulary:  Second Place Team
 
Academic Team:  District Champions with 662 points including Cross Examination Debate and One-Act Play.

Back To Top